Nauka kształtuje gospodarkę
Współpraca nauki z biznesem jest dziś niezwykle ważna zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla uczelni.
Jednak w praktyce nie zawsze po drodze obu stronom. Zbliżenie do siebie świata nauki i gospodarki to niewątpliwie jedno z największych wyzwań w Polsce.
W ostatnich latach uczelnie skupiły się głównie na dydaktyce, a przedsiębiorcy zaczęli szukać rozwiązań technologicznych u sprzedawców, np. woleli kupić gotową maszynę, niż podjąć próbę zbudowania ze światem nauki własnego innowacyjnego podejścia. To powoli się zmienia, gdyż w dzisiejszych czasach praktycznie nie ma możliwości zbudowania efektywnej polityki rozwoju regionalnego bez nauki. Wyższe uczelnie stanęły przed koniecznością poważnych transformacji. Uruchamiają ośrodki innowacji: centra transferu technologii, parki, inkubatory, które świadczą usługi wspierające przedsiębiorców, naukowców, pracowników uczelni czy jednostek badawczo-rozwojowych.
– Ostatnio zauważa się, że biznes coraz bardziej przekonuje się, że współpraca z doświadczoną i cenioną kadrą jest gwarancją sukcesu – mówi prof. dr hab. Maria Wanda Kopertyńska, prorektor ds. nauki, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Jednym z przykładów dobrych praktyk jest Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta