Unia pogroziła Budapesztowi
Bruksela domaga się, by Fidesz wycofał najostrzej krytykowane poprawki do Konstytucji Węgier.
Wczorajszą dyskusję plenarną w Parlamencie Europejskim poprzedził wystosowany w ubiegły piątek list przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso do premiera Viktora Orbána.
Szef KE przedstawił w nim krytyczne stanowisko wobec tzw. czwartej poprawki do Konstytucji Węgier, zwracając szczególnie uwagę na trzy punkty, które jego zdaniem mogą skutkować wprowadzeniem sankcji przewidzianych w traktacie lizbońskim. Chodzi o możliwość przenoszenia procesów sądowych, restrykcje w prowadzeniu kampanii wyborczej w mediach i wprowadzania podatków nadzwyczajnych w razie nałożenia na kraj kar przez Unię Europejską. Wcześniej Guy Verhofstadt, szef frakcji liberalnej w Parlamencie Europejskim wzywał do zastosowania wobec Węgier kar przewidzianych w paragrafie 7. traktatu lizbońskiego. Przewiduje on możliwość pozbawienia głosu w Radzie Europejskiej, a nawet sankcji finansowych dla państw łamiących zasady demokracji i praworządności.
Polubowny ton Orbána
Reagując na posłanie Barroso (treść listu przewodniczącego KE została upubliczniona, co nie jest standardowym postępowaniem unijnej dyplomacji) Viktor Orbán natychmiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta