Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zobowiązać pracownika do lojalności po ustaniu zatrudnienia

18 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Magdalena Klimczak-Nowacka

Umowa o zakazie konkurencji po rozwiązaniu angażu musi wskazywać konkretny zakres wzbronionych działań. Nie trzeba w niej podawać należnego odszkodowania, co nie oznacza zwolnienia się od obowiązku jego wypłaty

Coraz więcej pracodawców zawiera ze swoimi podwładnymi umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Jest to szczególna umowa z pogranicza prawa pracy i prawa cywilnego. Regulują ją przepisy kodeksu pracy (art. 1012 – 1013 k.p.). Zawiera ją pracodawca z pracownikiem, czyli strony istniejącego stosunku pracy. Jednak prawa i obowiązki wynikające z takiego kontraktu aktualizują się już po ustaniu zatrudnienia.

Celowy układ

Umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy można zawrzeć z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Określa się w niej czas obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego podwładnemu z tytułu trzymania się postanowień kontraktu.

Można postanowić, że były pracownik będzie otrzymywał pieniężną rekompensatę w miesięcznych ratach albo w całości. Jej wysokość nie może jednak być niższa niż 25 proc. wynagrodzenia, jakie otrzymał podwładny przed ustaniem zatrudnienia, przez czas odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Umowę o zakazie konkurencji trzeba zawrzeć na piśmie. Inaczej jest ona nieważna.

Poniżej omówiono niektóre aspekty związane z zawieraniem takich umów i ich konsekwencjami, z uwzględnieniem orzecznictwa sądowego.

W umowie o zakazie konkurencji po ustaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9515

Wydanie: 9515

Spis treści
Zamów abonament