Czy przewłaszczenie na zabezpieczenie podlega VAT
Pomimo umownego przeniesienia własności nieruchomości brak jej fizycznego przekazania powoduje, że nie dochodzi do opodatkowanej dostawy. To zaś spowoduje, że nie trzeba wystawiać faktury
- Czy przeniesienie prawa własności w związku z zawarciem umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie, zwrotne przeniesienie własności w związku ze spłatą wierzytelności oraz skorzystanie przez wierzyciela z przysługującego mu prawa do zbycia przedmiotu zabezpieczenia zawsze pozostanie neutralne podatkowo? – pyta czytelnik.
Nie
Nie wszystkie z wymienionych zdarzeń są zawsze neutralne podatkowo. Przeniesienie prawa własności i zwrotne przeniesienie własności nie powodują powstania obowiązku podatkowego w VAT. Natomiast zbycie przedmiotu zabezpieczenia powoduje już konieczność rozliczenia VAT z tego tytułu.
Charakter prawny
Przewłaszczenie na zabezpieczenie – zgodnie z art. 3531 kodeksu cywilnego – jest umową między właścicielem a wierzycielem-kredytodawcą. Ma ona na celu zabezpieczenie interesów wierzyciela (causa cavendi), co wprost wynika z treści i nazwy samej umowy. Przyjęcie takiej interpretacji pozwala na wykluczenie tezy, jakoby kredytobiorca przenosił własność rzeczy celem pokrycia swego długu z zawartej umowy kredytowej, a kredytodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta