Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co oznaczają uprawnienia sąsiedzkie

18 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Klaudia Szkodzińska Łukasz Bernatowicz
Klaudia  Szkodzińska prawnik w Kancelarii Radców Prawnych i Doradców Podatkowych Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.
źródło: Rzeczpospolita
Klaudia Szkodzińska prawnik w Kancelarii Radców Prawnych i Doradców Podatkowych Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Prawo własności nie jest nieograniczone, jego granice wyznaczają zasady współżycia społecznego, społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa własności oraz ustawa

Przepis art. 140 kodeksu cywilnego określa prawo własności, stanowiąc, że w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego, właściciel może – z wyłączeniem innych osób – korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy oraz uprawniony jest do rozporządzania rzeczą. Prawo własności nie jest nieograniczone. Zgodnie z przepisem jego granice wyznaczają zasady współżycia społecznego, społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa własności oraz ustawa.

Wśród ograniczeń odnoszących się do prawa własności są przede wszystkim przepisy tzw. prawa sąsiedzkiego, które zawarto w art. 144–155 k.c.

Przez prawo sąsiedzkie rozumie się zespół przepisów prawa cywilnego, które regulują zasady wykonywania własności nieruchomości w stosunkach sąsiedzkich oraz zapobiegają konfliktom rodzącym się na tle sąsiedztwa nieruchomości. Zgodnie z art. 144 k.c. właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Dyspozycją przepisu jest objęty zakaz szkodliwych immisji. Pojęcie to określa działanie na nieruchomości sąsiedniej poprzez emitowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9515

Wydanie: 9515

Spis treści
Zamów abonament