Dopłata do lokum pracownika ze składkami i podatkiem
Dodatek mieszkaniowy dla przeniesionych do pracy w innej miejscowości to zwykle fakultatywny składnik wynagrodzenia. Tylko w niektórych zawodach należy się on ustawowo i wtedy jest wolny od obciążeń na ZUS i fiskusa
- Zgodnie z regulaminem wynagradzania tym, którzy zmieniają miejsce zamieszkania w związku ze zmianą miejsca pracy na odległość większą niż 100 km, przysługuje stały dodatek mieszkaniowy (1500 zł miesięcznie). Wypłacamy go bez względu na to, czy pracownik wynajmuje mieszkanie i jakie ponosi za to opłaty. Czy dodatek mieszkaniowy stanowi przychód pracownika podlegający podatkowi i składkom ubezpieczeniowym? Czy należy go wliczać do odprawy pieniężnej wypłacanej w związku z rozwiązaniem angażu z przyczyn dotyczących zakładu? – pyta czytelnik.
Dodatek na pokrycie kosztów mieszkaniowych pracownika to fakultatywny składnik wynagrodzenia. Wyjątek obejmuje określone grupy zawodowe sfery budżetowej (np. policjantów czy nauczycieli). To oznacza, że prywatny pracodawca może, ale nie musi przyznać go tym, którzy pracują w innej miejscowości niż ich miejsce zamieszkania.
Ważne ustalenia
U czytelnika dodatek ma charakter ryczałtowy i nie zależy od kosztów faktycznie ponoszonych przez pracownika związanych z nowym miejscem realizacji zadań. Między stronami doszło do zmiany warunków zatrudnienia w trybie porozumienia i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta