Wdowa zapłaci podatek od ekwiwalentu za urlop
Od świadczenia wypłaconego rodzinie po śmierci osoby zatrudnionej należy zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy bez składek ZUS
- Pracodawca wypłacił z góry wynagrodzenie pracownikowi pierwszego dnia miesiąca. W połowie miesiąca pracownik zmarł. Czy małżonek zmarłego pracownika ma obowiązek zwrócić wypłacone wynagrodzenie? Jak rozliczyć podatek dochodowy?
Generalnie, zgodnie z art. 80 kodeksu pracy (k.p.) wynagrodzenie przysługuje za wykonaną pracę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wypłacić je pracownikowi z góry. Czasami ciężko jest ustalić, czy pracownik pobrał wynagrodzenie nienależnie, czy miał świadomość, że mu się ono nie należy i czy musi je oddać, szczególnie w sytuacji, gdy otrzymaną kwotę już wydał.
Czy oddać wypłatę
Sąd Najwyższy w wyroku z 9 stycznia 2007 r. (II PK 138/06) stwierdził, że: „Pracownik ma prawo uważać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę posługującego się wyspecjalizowanymi służbami jest spełniane zasadnie i zgodnie z prawem, a więc jego obowiązek liczenia się ze zwrotem świadczenia ogranicza się zasadniczo do sytuacji, w których ma świadomość otrzymania nienależnego świadczenia".
Podstawą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta