Kara umowna może być kosztem podatkowym
Spółka ma prawo odliczyć od przychodów kwotę uiszczoną w związku z odstąpieniem od zawartego kontraktu, pod warunkiem, że jest to efekt jej racjonalnego działania
Tak orzekł WSA w Poznaniu w wyroku z 4 kwietnia 2013 r. (I SA/Po 106/13).
Podatnik podpisał z kontrahentem umowę, na podstawie której zobowiązał się do budowy linii produkcyjnej. W trakcie realizacji projektu odstąpił od zawartego kontraktu ze względu na występujące problemy technologiczne. Między sygnatariuszami umowy zawarte zostało stosowne porozumienie, ustalające dla spółki wysokość kary umownej w kwocie niższej, niż przewidziano w pierwotnych ustaleniach.
W związku z tym spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zadała pytanie, czy kara umowna może stanowić koszt uzyskania przychodu. Zdaniem wnioskodawcy, odpowiedź na to pytanie powinna być twierdząca. Spółka podkreśliła, że odstąpienie od umowy było efektem racjonalnego działania, mającego na celu ochronę źródeł przychodów.
Dalsza realizacja projektu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta