Jest sposób na zminimalizowanie ryzyka niewypłacalności kontrahenta
Gwarancja stanowi zabezpieczenie dla wierzyciela, że nie poniesie on strat, jeśli partner gospodarczy nie dotrzyma swojego zobowiązania
W czasie kryzysu coraz częściej wykorzystywane są gwarancje ubezpieczeniowe i rośnie wysokość odszkodowań z nich wypłacanych >patrz ramka.
Ochrona należności
Gwarancje służą do zabezpieczenia przed niewypłacalnością kontrahenta. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą, wyrażając zgodę na odroczenie terminu płatności za dostarczony towar, podejmują ryzyko niezapłacenia należności przez kontrahenta. Dla dostawców efektem tego zjawiska może być utrata należności, a w konsekwencji zachwianie płynności finansowej przedsiębiorstwa.
Jednym z częściej stosowanych, a przy tym sprawdzonym instrumentem minimalizującym ryzyko kredytowe oraz poprawiającym jakość portfela kredytowego jest gwarancja ubezpieczeniowa.
Przykład
Firma produkująca leki sprzedaje je hurtowni farmaceutycznej. Żeby zapłacić producentowi za dostarczone leki po 45 dniach hurtownia musi złożyć zabezpieczenie terminowej zapłaty. Zabezpieczeniem może być gwarancja zapłaty wierzytelności handlowych.
Hurtownia farmaceutyczna wnioskuje o wystawienie gwarancji na rzecz firmy produkującej leki i ponosi koszt jej wystawienia. Na rynku przyjęło się, że gwarancje handlowe udzielane są na rok. W ramach jednej gwarancji można zabezpieczyć kilka dostaw w ciągu roku. Liczba dostaw zależy od wartości dostawy i długości terminu płatności.
Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta