Jak korzystnie rozliczyć VAT przy likwidacji spółki kapitałowej
Regulacje dotyczące opodatkowania towarów przekazywanych przy zamknięciu firmy nie są jasne. Z kolei stosowanie przepisów ogólnych może naruszać zasadę neutralności. Gdy dochodzi do sporu, sądy w takich sprawach stają po stronie podatników
W wyniku likwidacji może nastąpić przeniesienie własności nieruchomości oraz innych składników majątkowych na wspólników spółki kapitałowej. Pojawia się więc naturalne pytanie, czy taka likwidacja wywołuje skutki w VAT.
Czy to dostawa
Ustawa o VAT nie zawiera przepisów szczególnych regulujących zasady rozliczania VAT przy likwidacji spółek kapitałowych. Dlatego też ewentualne opodatkowanie składników majątkowych przekazywanych wskutek likwidacji należy wywieść z przepisów ogólnych. Co do zasady, opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Z odpłatną dostawą towarów zrównane są niektóre przypadki nieodpłatnego przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika.
W wyniku likwidacji spółki i przekazania majątku wspólnikowi niewątpliwie ma miejsce przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Wypełnia to definicję dostawy towarów, zawartą w art. 5 ustawy o VAT. Jednak w przypadku takiej czynności brak jest jakiejkolwiek odpłatności. Oznacza to, że ewentualne opodatkowanie dostawy towarów (w tym nieruchomości) może nastąpić jedynie na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT >patrz ramka.
W licznych interpretacjach prawa podatkowego organy podatkowe wskazują ten właśnie przepis jako podstawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta