Podatnik powinien eliminować generowanie strat
Jednorazowe wynagrodzenie, poniesione przez podatnika w celu uniknięcia w przyszłości dodatkowych wydatków i powstania szkód, może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów
Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 21 marca 2013 r. (III SA/Wa 2877/12).
Spółka zawarła umowę dzierżawy, na mocy której otrzymała do używania i pobierania pożytków urządzenie zwane piecem rozpływowym. Spółka wydzierżawiająca wniosła do innej spółki aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w tym wierzytelności wynikające z umowy dzierżawy zawartej ze spółką skarżącą.
Skarżąca zawarła ze spółką aneks do umowy, zgodnie z którym w miejsce dotychczasowego przedmiotu umowy wprowadzone zostało urządzenie w postaci nowego pieca. Przyczyną modyfikacji umowy było zużycie dotychczasowego pieca w stopniu uniemożliwiającym dalszą eksploatację.
Skarżąca zobowiązała się do zapłaty jednorazowego wynagrodzenia na rzecz wydzierżawiającego tytułem powstrzymania się od dalszego wydzierżawiania starego pieca. Wynagrodzenie miało odpowiadać wartości pozostałych do spłacenia rat. Na tle tak przedstawionego stanu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta