Sprzedaż złomu metali kolorowych może być opodatkowana przez nabywcę
Co do zasady zobligowany do rozliczenia transakcji jest podmiot wykonujący czynności. Zdarza się jednak, że zobowiązanym jest odbiorca towarów lub usług. Najczęściej jest tak w przypadku transakcji międzynarodowych
- Firma jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, prowadzącym działalność w zakresie skupu i sprzedaży złomów metali kolorowych, a także sprzedaży złota i srebra. Sprzedawane towary są sklasyfikowane w PKWiU pod numerem 38.11.58.0 – Odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal. Nabywcami złota oraz srebra są podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Towary te nie są używane przez firmę i od ich nabycia przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego. Czy sprzedaż złota oraz srebra powinna być opodatkowana VAT przez sprzedawcę? – pyta czytelnik.
Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Taką odpłatną dostawą jest – stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT – przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towary rozumie się natomiast rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).
Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu VAT, musi być jednak spełniona nie tylko przesłanka przedmiotowa (art. 5 ustawy o VAT), ale również podmiotowa (tj. transakcja musi być wykonana przez podmiot, który jest podatnikiem zgodnie z ustawą o VAT).
Ustawa o VAT definiuje używane ruchomości
Przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta