Jak elastycznie finansować firmę
Korzystanie z kredytu obrotowego lub takiego w rachunku bieżącym może dać poczucie finansowego bezpieczeństwa w sytuacji, gdy kontrahenci nie zawsze płacą na czas
Powstawanie zatorów płatniczych, odwlekanie terminów płatności to praktyka, z którą musi się zmagać wielu przedsiębiorców. W szczególności może to rodzić przykre konsekwencje dla mikro- i małych firm, które – niejako z definicji – mają mniejszą siłę przebicia, słabszą pozycję negocjacyjną (możliwość wyegzekwowania należności bez utraty kontrahenta lub zrażenia go do siebie) i często muszą się godzić na otrzymywanie pieniędzy z opóźnieniem.
Niestety ich samych nie zwalnia to z obowiązku regulowania własnych zobowiązań, w szczególności tych o charakterze publicznym. Trzeba w terminie zapłacić podatki, wynagrodzenia pracownikom i odprowadzić od nich obowiązkowe składki.
Środki własne
Dlatego też przezorny mikro- lub mały przedsiębiorca może odkładać część pieniędzy. Będą one stanowić oszczędności, które da się szybko uruchomić, gdy zabraknie środków na spłatę najważniejszych zobowiązań. O ile samo w sobie oszczędzanie jest pozytywne, to niekoniecznie w przypadku firm, które powinny przecież inwestować i rozwijać swoją działalność. To w końcu podstawa każdego biznesu. Jednak w niepewnych czasach przedsiębiorca może bać się uszczuplenia oszczędności i tak kółko się zamyka.
Alternatywą dla opisanego scenariusza może być skorzystanie z instrumentów finansowych. Część firm może rozważyć korzystanie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta