Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile swobody mają kontrahenci

15 maja 2013 | Prawo i praktyka | Magdalena Dyś-Sokołowska

Sprzeczne z ustawą i nieważne są postanowienia, które przewidują obowiązek zapłaty kary z tytułu niedokonania zapłaty wynagrodzenia umownego w uzgodnionym terminie

.

Swoboda stron w zakresie formułowania klauzul o karze umownej jest limitowana przez bezwzględnie obowiązujące przepisy, które kształtują tę instytucję. Zalicza się do nich przede wszystkim art. 483 § 1 kodeksu cywilnego, z którego wynika, że kara umowna może zostać zastrzeżona wyłącznie na wypadek niewykonania lub niewykonania zobowiązania niepieniężnego. Tym samym sprzeczne z ustawą i nieważne będą postanowienia umowne, które przewidują obowiązek zapłaty kary z tytułu, np. niedokonania zapłaty wynagrodzenia umownego w uzgodnionym terminie.

W przypadku odstąpienia od umowy

Kontrowersje budzi dopuszczalność i zasady naliczania kar umownych w sytuacji skorzystania przez jedną ze stron z prawa odstąpienia od umowy. Odstąpienie od umowy ma bowiem ten skutek, że umowa uważana jest za niezawartą. Wynika to z art. 395 § 2 k.c.

Taki skutek oświadczenia o odstąpieniu, polegający na zniesieniu stosunku prawnego kreowanego umową z mocą wsteczną, nasuwa pytanie o możliwości naliczania kar przewidzianych w umowie, która w następstwie złożenia kontrahentowi oświadczenia o odstąpieniu, traktowana jest jakby w ogóle nie została zawarta. Czy strona, która skorzystała z uprawnienia do odstąpienia od umowy, np. w związku z zawinionym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9536

Spis treści
Zamów abonament