Sankcja finansowa ma kompensować szkodę poniesioną przez przedsiębiorcę
Zastrzeżenie kary umownej to mechanizm zabezpieczenia na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Czasami rodzi ono komplikacje, zwłaszcza w przypadku odstąpienia od kontraktu
Popularność klauzul zabezpieczających wiąże się z kompensacyjną funkcją kary umownej, która stanowi surogat odszkodowania z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Nie bez znaczenia dla popularności tego typu postanowień pozostaje również funkcja stymulacyjna kary umownej, polegająca na zmobilizowaniu dłużnika do należytego spełnienia świadczenia.
Korzyści płynące z zastrzeżenia kary umownej związane są jednak przede wszystkim z polepszeniem sytuacji procesowej wierzyciela, który występuje na drogę sądową z roszczeniem o zapłatę kary umownej, w porównaniu z sytuacją wierzyciela, który dochodzi od dłużnika odszkodowania z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy na zasadach ogólnych.
Przydatne domniemanie
W procesie o zapłatę kary umownej na rzecz wierzyciela działa nie tylko domniemanie z art. 471 k.c. mówiące, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy było następstwem okoliczności, za które dłużnik ponosi odpowiedzialność, z którego korzysta wierzyciel także w przypadku dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych. Główną korzyścią wierzyciela w procesie o zapłatę kary umownej jest to,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta