Kiedy nabywca rozliczy zapłatę w ratach
Jeżeli zobowiązanie jest spłacane w częściach, to firma przejmująca wierzytelność powinna ustalać koszty uzyskania proporcjonalnie do wpłat.
Dla podmiotu, który nabył wierzytelność, przychodem należnym nie jest nominalna kwota nabytej wierzytelności. W takiej sytuacji nabywca staje się wierzycielem. Jednak do chwili faktycznej realizacji tej wierzytelności nie uzyskuje przychodu. Skoro więc u nabywcy wierzytelności nie występuje przychód, to również – stosownie do art. 15 ustawy o CIT – poniesione wydatki związane z obrotem daną wierzytelnością nie są kosztami uzyskania przychodów. Tak wynika ze stanowiska, jakie zaprezentowało Ministerstwo Finansów w piśmie z 23 kwietnia 1997 r. (PO 3-IP-722-218/97).
Do takich wydatków można zaliczyć te poniesione na nabycie danej wierzytelności, jak i inne związane ściśle z jej nabyciem (m.in. z tytułu pośrednictwa). Będą mogły być one u nabywcy ujęte w kosztach uzyskania przychodów dopiero z chwilą realizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta