Przedsiębiorcy to nie przestępcy
Dziś optymalizacja podatkowa jest stosowana tylko przez wąską grupę firm, które mają dostęp do najlepszej obsługi prawnej – zauważa wiceminister finansów w rozmowie z Anną Cieślak-Wróblewską.
Rz: Czy po wejściu w życie tzw. klauzuli obejścia prawa będzie można w ogóle stosować legalne sposoby na obniżenie podatku?
Z całą pewnością. My nie próbujemy kwestionować działań podatnika, które mogą doprowadzić do powstania mniejszego zobowiązania podatkowego, jeśli temu towarzyszy normalna działalność gospodarcza. Jeżeli celem podatnika jest podejmowanie fikcyjnych działań gospodarczych i tworzenie sztucznych konstrukcji prawnych, które mają mu przysporzyć przede wszystkim znacznych korzyści podatkowych, to musi się liczyć z zastosowaniem klauzuli.
Znane są przypadki, gdy firma rozpoczyna np. działalność innowacyjną, tylko po to, by skorzystać z ulg. Tu miałaby zastosowanie klauzula?
Nie, skąd. Jeżeli system podatkowy zachęca do podejmowania jakiejś działalności i firma, spełniając warunki, ją podejmuje, co skutkuje w ostateczności niższym zobowiązaniem podatkowym, to nie ma żadnego powodu, by jakieś sankcje były stosowane. Podobnie np. w przypadku stref ekonomicznych, tam firmy o określonym profilu przychodzą wprost, by skorzystać z ulg podatkowych. I tu oczywiście klauzula nie będzie miała zastosowania, bo zgodnie z jej nazwą jest to instrument przeciwko unikaniu opodatkowania lub przeciwko omijaniu prawa podatkowego.
Można podać prosty przykład, jak to omijanie wygląda?
Dajmy na to, spółka zakłada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta