Subrogacja ustawowa i cesja mają różne skutki podatkowe
Podatnik, który spłacił w całości lub w części dług za dłużnika, nie zaliczy do kosztów wydatków na nabycie wierzytelności. Po jego stronie nie powstanie więc przychód w momencie oddania należnych mu kwot przez zobowiązanego
Mimo tego, że skutek zastosowania w praktyce subrogacji ustawowej lub cesji wierzytelności – czyli zmiana osoby wierzyciela – jest podobny, to jednak różnią się one znacząco. Jako instytucje prawa cywilnego są one uregulowane w art. 509–518 kodeksu cywilnego .
Subrogacja ustawowa i cesja wierzytelności różnią się również w zakresie skutków podatkowych, jakie ich zastosowanie w praktyce wywołuje na gruncie ustawy o CIT.
Z udziałem osoby trzeciej
W przypadku podatnika, który wstąpił w prawa wierzyciela w drodze subrogacji ustawowej, czyli spłacił dług (w całości lub w części) za dłużnika, powstaje pytanie, czy wydatki poniesione przez niego na tę spłatę mogą być dla niego kosztem uzyskania przychodów oraz czy spłata takiej wierzytelności w przyszłości przez dłużnika będzie dla niego przychodem do opodatkowania.
Kwestię uznania wydatków na spłatę długu podmiotu trzeciego przez podatnika (nowego wierzyciela), należy rozpatrywać w kontekście art.15 ust.1 w związku z art. 16 ust.1 ustawy o CIT. Co do zasady kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Organy podatkowe są zgodne co do tego, że art.15 ustawy o CIT ma charakter ogólny (tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta