Inspektor rozstrzygnie o pensji, ale nie o odsetkach
Po kontroli przeprowadzonej w zakładzie niewykluczone, że pracodawca będzie musiał szybko wypłacić pracownikowi należne świadczenia. Gdy uporczywie nie przelewa zarobków, naraża się nawet na odpowiedzialność karną
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 404, dalej ustawa) jednym z podstawowych zadań tego urzędu jest nadzór i kontrola przestrzegania przepisów prawa pracy. W szczególności dotyczy to regulacji związanych z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów odnoszących się do stosunku pracy, wynagrodzenia, czasu pracy, urlopów oraz uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, zatrudniania młodocianych i osób niepełnosprawnych.
Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że pracodawca naruszał przepisy prawa pracy lub te w sprawie legalności zatrudnienia, organy PIP wydają odpowiednie nakazy. Gdy przełożony zwleka lub uchyla się od wypłaty podwładnemu pensji lub innego przysługującego mu świadczenia, inspektorzy zmobilizują go do jej uregulowania (art. 11 ust. 7 ustawy).
Przykład
Przez 3 kolejne miesiące pracy zatrudniony nie otrzymał pensji. Poprosił PIP o pomoc. Po przeprowadzeniu kontroli inspektor pracy wydał pracodawcy nakaz płacowy zobowiązujący go do uregulowania podwładnemu należnego wynagrodzenia.
Nakaz, czyli decyzja
Rozstrzygnięcie inspektora jest decyzją administracyjną,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta