Jak rozliczyć pomoc dla bezrobotnego
Osoba pozostająca bez pracy może otrzymać środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej. Musi jednak zobowiązać się do zwrotu równowartości odliczonego lub zwróconego podatku naliczonego od zakupów sfinansowanych z otrzymanej kwoty
Na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy starosta może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności.
Na jakich zasadach
Zasady przyznawania tych środków określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 lipca 2011 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Z § 8 ust. 2 pkt 5 tego rozporządzenia wynika, że umowa o dofinansowanie (w tym umowa o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej) powinna zawierać zobowiązanie bezrobotnego do zwrotu równowartości odliczonego lub zwróconego, zgodnie z ustawą o VAT, podatku naliczonego dotyczącego zakupionych towarów i usług w ramach przyznanego dofinansowania. Termin na zwrot takiego dofinansowania to:
1) 90 dni od dnia złożenia deklaracji VAT, w której wykazano kwotę podatku naliczonego z tego tytułu – w przypadku gdy z deklaracji za dany okres rozliczeniowy wynika kwota podatku podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego lub kwota do przeniesienia na następny okres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta