Węgiel w odwrocie? To się wkrótce okaże
Łupkowa rewolucja w USA wyparła stamtąd węgiel. Ten zalał światowy rynek i przyczynił się do obniżki ceny. Tracą na tym polskie kopalnie.
Wysokie koszty produkcji węgla to kula u nogi polskich kopalń węgla kamiennego. Sprawa jest na tyle poważna, że zarządy spółek węglowych dostały od nadzorującego branżę resortu gospodarki zadanie obcięcia w tym roku kosztów pozapłacowych o przynajmniej 5 proc. Zapewniają, że podołają, ale wielu powodów do optymizmu nie ma.
– W 2012 r. nastąpił wzrost wydobycia o ponad 2,5 mln ton r./r., ceny węgla energetycznego wzrosły o 7,2 proc., a koksowego spadły o 17 proc. Ale z kolei koszty wydobycia wzrosły o 10,2 proc., a to niepokoi – ocenia Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. – Wzrost płac w górnictwie to ponad 12 proc., udział płac w kosztach to obecnie 50,9 proc., a rok wcześniej 49,8 proc. W najbliższych latach cena tony będzie wynosić na świecie 90–100 dol., a w Polsce koszt wydobycia tony to ok. 100 dol. Jak w takim razie uzyskać konkurencyjność naszego górnictwa wobec importu, skoro nie mamy narzędzi na ochronę własnego rynku? – zastanawia się Steinhoff....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta