Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Doba pracownicza i wolne mogą się częściowo pokrywać

21 maja 2013 | Prawo i praktyka | Grzegorz Orłowski

Nawet błędne ustalenie w harmonogramie dni bez zadań automatycznie nie generuje godzin nadliczbowych. To wniosek płynący z wyroku Sądu Najwyższego z 8 marca 2013 r. (II PK 204/12).

Miał on pomóc usunąć wątpliwości o pojęciu dnia wolnego, a tymczasem tak się nie stało.

Nie do końca jasna regulacja kodeksowa dnia wolnego spowodowała tak daleko idące rozbieżności praktyczne, że próżno szukać płaszczyzn kompromisu dla bardzo zróżnicowanych stanowisk. Szczególnego znaczenia spór ten nabrał przy pracy wielozmianowej na stanowiskach, które muszą być obsługiwane przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu (np. w firmach energetycznych).

Ilu mędrców, tyle interpretacji

Wedle jednego, dość rozpowszechnionego poglądu, dzień wolny od pracy wprawdzie nie musi pokrywać się z dniem kalendarzowym, ale powinien obejmować 24 godziny, poczynając od „zamknięcia" doby pracowniczej. W praktyce oznaczało to np., że gdy pracownik pracuje na pierwszej zmianie od 6 do 14 w poniedziałek, najwcześniej dzień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9541

Spis treści
Zamów abonament