Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Temida przetrwa reformę e-sądu

21 maja 2013 | Prawo | Bartłomiej Glapiński
Bartłomiej Glapiński
źródło: archiwum prywatne
Bartłomiej Glapiński
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Nałożenie obowiązku ustalania numeru PESEL utrudni pracę sądów i nie poprawi sytuacji pozwanego – pisze referendarz sądowy.

10 maja 2013 r. Sejm przyjął większość poprawek Senatu do ustawy z 22 marca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Jedną z wprowadzonych zmian jest nałożenie na powoda obowiązku wskazania w pozwie w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU), numeru PESEL pozwanego. PESEL pozwanych w tradycyjnych procesach ma natomiast ustalić sąd z urzędu.

W  „Rz" („Czy PESEL zablokuje sądy") słusznie zwrócono uwagę na szereg trudności, które wiązać się będą z nałożeniem na sądy obowiązku ustalania numerów PESEL pozwanych, w następstwie czego istotnie może pogorszyć się sprawność postępowania sądowego. Wydaje się, że to dodatkowe obciążenie sądów powszechnych to tylko drobiazg w porównaniu z innymi skutkami, do jakich doprowadzi nowelizacja k.p.c. oraz... wyposażenie e-sądu w dostęp do bazy PESEL.

Nawet najbardziej słuszna idea zmian może zostać mocno wypaczona przez praktykę

Poważne wątpliwości

Nowela k.p.c. przewiduje, że wszystkie sprawy, w których od wymagalności roszczenia upłynął okres dłuższy niż trzy lata, nie będą mogły być rozpoznawane przed e-sądem. Cel takiego rozwiązania budzi wątpliwości, skoro przedawnione sprawy i tak w znakomitej większości będą rozpoznawane w postępowaniu upominawczym, tyle tylko, że tradycyjnym, a nie elektronicznym. Nie poprawi to sytuacji pozwanych – nie zwolni ich z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9541

Spis treści
Zamów abonament