Maszyny i urządzenia produkcyjne już z ochronną polisą
Przedsiębiorcy często ubezpieczają przedmiot leasingu na własną rękę, jednak zwykle bardziej opłacalne jest zdać się na ubezpieczenie oferowane przez firmę leasingową
Maszyny i urządzenia produkcyjne oraz budowlane, sprzęt biurowy, aparatura kontrolno-pomiarowa, sprzęt medyczny – jeżeli przedsiębiorstwo bierze w leasing te przedmioty, musi pomyśleć o odpowiedniej ochronie.
Przedmiot leasingu musi być ubezpieczony. Jest to w interesie zarówno leasingodawcy, który w razie zniszczenia mienia nie zawsze mógłby liczyć na rekompensatę szkody, jak i leasingobiorcy, któremu polisa oszczędzi wydatków w przypadku zniszczenia czy uszkodzenia leasingowanego mienia, a który musi opłacać raty, nawet w przypadku, gdy dzierżawiony przedmiot jest niesprawny.
Możliwość otrzymania odszkodowania jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku, gdy leasingowana rzecz przynosi zyski. Jej uszkodzenie lub utrata może te zyski przekreślić, ale wymóg płacenia rat leasingowych nie zniknie.
Ubezpieczenie przedmiotów leasingu operacyjnego jest skierowane do finansującego, czyli leasingodawcy. W całym okresie leasingu właścicielem przedmiotu leasingu jest właśnie finansujący. O ile strony umowy leasingu nie umówiły się inaczej, to właśnie właściciel ubezpiecza ten przedmiot. Umowa leasingu precyzuje również, kiedy gestia ubezpieczeniowa, czyli prawo do zawarcia umowy ubezpieczenia, może przejść na korzystającego, czyli leasingobiorcę, i na jakich warunkach.
– Zaletami tych produktów są z pewnością dopasowanie ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta