Bez OFE polska gospodarka zwolni
Wartość PKB byłaby o 7 proc. niższa w 2012 r., gdyby nie inwestycje z oszczędności gromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych.
Tak wynika z wyliczeń ekonomistów Janusza Jankowiaka i Mirosława Gronickiego. Pokazują one, jak rozwijałaby się polska gospodarka bez udziału OFE. I to zarówno w ujęciu historycznym, jak i w przyszłości (do 2030 r.).
Pieniądze na rozwój
Według nich bez wspomagania inwestycji krajowych przez OFE gospodarka rosłaby wolniej, np. w 2012 r. o 0,7 pkt proc. To przekładałoby się m.in. na wyższe bezrobocie i niższy popyt krajowy. Wyliczenia miały pokazać makroekonomiczne następstwa ewentualnej likwidacji OFE, a raport został przygotowany na prośbę konfederacji pracodawców Lewiatan.
– W sensie ekonomicznym wpływ OFE na gospodarkę utożsamiać można ze stymulacją opłacaną z wydatków publicznych – piszą dziś ekonomiści na łamach „Rz".
Jak przyznają, likwidacja OFE może być chwilową ulgą dla systemu finansów publicznych, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta