Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak policzyć wymiar proporcjonalnie krótszego wypoczynku

21 maja 2013 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

Pracownikowi, który w danym roku korzystał z przynajmniej miesięcznego urlopu bezpłatnego lub wychowawczego i wraca po tej absencji do dawnej firmy, przysługują okrojone wakacje. W zależności od przyjętej metody liczenia dni wolnych, może ich być więcej lub mniej

To skutek różnych interpretacji zasad określonych w art. 1551 k.p. w związku z art. 1552 k.p., które niestety nie są precyzyjne. Zamęt wprowadzają też urzędy >patrz stanowisko resortu pracy. Przepis ten określa sposób postępowania i wyliczenia tzw. urlopu proporcjonalnego, ale jego właściwe zastosowanie nastręcza pracodawcom dużo trudności.

Co do zasady urlop proporcjonalny przysługuje pracownikom, którzy kończą pracę lub ją podejmują w trakcie roku kalendarzowego. Zgodnie ze swoim stażem mają prawo do wakacji odpowiednio do okresu przepracowanego w ciągu tego roku. Przepis ten rozróżnia położenie tych, którzy przechodzą w ciągu tych miesięcy od pracodawcy do pracodawcy, jak i wracających w ciągu roku do tej samej firmy.

Szef musi też ustalić takie proporcjonalne wakacje, gdy w roku kalendarzowym podwładny nie świadczy pracy przez co najmniej miesiąc. Okresy te obniżają wymiar wypoczynku w roku kalendarzowym, w którym wraca do zadań. Przykładem jest urlop wychowawczy, gdy trwa co najmniej miesiąc. Za czas pobytu na takiej opiece podwładny nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego. Czyli każdy miesiąc tej absencji skraca jego wakacje o 1/12 przysługującego wymiaru.

Wątpliwość 1

Jakie regulacje są właściwe

Art. 1552 k.p., dotyczący wpływu nieobecności na wymiar

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9541

Spis treści
Zamów abonament