Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wierzyciel pauliański może mieć lepiej

21 maja 2013 | Prawo i praktyka | Klaudia Szkodzińska Łukasz Bernatowicz
Łukasz  Bernatowicz radca prawny  w Kancelarii Prawnej Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi sp.p.
źródło: Rzeczpospolita
Łukasz Bernatowicz radca prawny w Kancelarii Prawnej Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi sp.p.

Niejednokrotnie zdarza się, że dłużnicy, licząc się z tym, że ich majątek może zostać w przyszłości zajęty przez komornika, wyprzedają jego składniki lub dokonują darowizn. Tym samym uszczuplają swój majątek po to, by nie zaspokoić roszczeń wierzyciela. Jest jednak na to sposób

Wyprowadzanie majątku przez dłużnika można skutecznie zakwestionować przez wykorzystanie przepisów o ochronie wierzyciela (np. małego przedsiębiorcy) w przypadku niewypłacalności dłużnika, czyli np. kontrahenta naszego wierzyciela. Przewidziana w art. 527–534 Kodeksu cywilnego, ochrona wierzyciela w przypadku niewypłacalności dłużnika, jest określana jako skarga pauliańska.

Zasada, zgodnie z art. 527 k.c., jest prosta. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

Znikający majątek

Generalnie dłużnik odpowiada za zobowiązanie wobec wierzyciela zgodnie z zasadą odpowiedzialności osobistej zasadniczo całym swoim majątkiem. Zarówno istniejącym w chwili powstania zobowiązania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9541

Spis treści
Zamów abonament