Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez oświadczenia ani rusz

04 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | GO

Zanim pracodawca podpisze kontrakt, powinien znać aktualny status zleceniobiorcy. Dzięki temu ma szansę prawidłowo zgłosić go do ubezpieczeń społecznych.

Taką informację uzyska z jego oświadczenia. Może być ono częścią umowy zlecenia lub aneksem do niej. Bardzo ważne będzie zamieszczenie klauzul, które nakażą zleceniobiorcy niezwłoczne poinformowanie o zmianach wpływających na ubezpieczenie.

Dokument ten powinien też zawierać warunek, że w razie podania danych niezgodnych z rzeczywistością, które spowodują zaniżenie składek ZUS, zleceniobiorca wyrządza szkodę zleceniodawcy i odpowiada za nią. Takie postanowienia pomogą w razie sporu sądowego ze zleceniobiorcą o zaległe składki. Dzięki temu zlecający wykaże wagę składanego oświadczenia i to, że pouczył zleceniobiorcę co do prawdziwości podanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9552

Wydanie: 9552

Spis treści
Zamów abonament