Branża chemiczna niepewna jutra
Biznes i klimat | Największe światowe koncerny chemiczne chętnie u nas inwestują. Restrykcyjna polityka klimatyczna UE może jednak zaprzepaścić kolejne projekty.
Inwestycje na łączną kwotę prawie 1 mld zł rozpoczęli w Polsce dwaj chemiczni giganci – BASF i Solvay.
BASF buduje zakład produkcyjny w Środzie Śląskiej niedaleko Wrocławia. Będzie to największa fabryka katalizatorów samochodowych tej niemieckiej firmy w Europie.
Zakład ruszy już w I kwartale 2014 r., a plany zakładają jego dalszą rozbudowę. Do 2016 r. wartość inwestycji wzrośnie do 150 mln euro (ok. 630 mln zł). W nowym zakładzie pracę znajdzie ponad 400 osób.
Z kolei belgijska grupa Solvay buduje we Włocławku nowoczesny zakład produkcji tzw. krzemionki wysokodyspersyjnej, przeznaczonej m.in. do produkcji opon. Projekt pochłonie 75 mln euro (ok. 315 mln zł) i stworzy ponad 50 nowych miejsc pracy.
Poważne zagrożenia
Zainteresowanie zagranicznych firm polskim rynkiem nie dziwi ekspertów.
– Jak na razie w Polsce istnieje bardzo dobry klimat do inwestowania dla branży chemicznej, bo ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla są bardzo niskie –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta