Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Która metoda płacenia zaliczek jest korzystniejsza

04 czerwca 2013 | Dobra Firma | Wiesława Moczydłowska

To od decyzji podatnika zależy, czy będzie sporządzał remanent w innym terminie niż na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, czy też na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.

Wiesława Moczydłowska

Zamierzam otworzyć działalność gospodarczą i prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Czy w przypadku wyboru metody ustalania dochodu dla potrzeb obliczenia zaliczki na podatek, przy uwzględnieniu różnic remanentowych, należy powiadamiać urząd skarbowy o zamiarze sporządzenia spisu z natury na koniec każdego miesiąca? – pyta czytelnik.

Za dochód z działalności gospodarczej, który jest podstawą obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, ustawa uznaje co do zasady różnicę pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Jeżeli jednak podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu, to dochód ustala się według zasad określonych w art. 24 ust. 2 ustawy o PIT, czyli z uwzględnieniem tego remanentu. Wówczas dochodem z działalności jest różni- ca pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania:

∑ powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9552

Wydanie: 9552

Spis treści
Zamów abonament