Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Laury dla „Tanga” i „Mewy”

04 czerwca 2013 | Kultura | Małgorzata Piwowar
Scena z „Tanga”: Kamila Baar, Katarzyna Gniewkowska, Grzegorz Małecki. Leżą Marcin Hycnar i Jan Frycz.
źródło: materiały prasowe
Scena z „Tanga”: Kamila Baar, Katarzyna Gniewkowska, Grzegorz Małecki. Leżą Marcin Hycnar i Jan Frycz.

W Sopocie zakończyły się Dwa Teatry — przegląd spektakli i słuchowisk. Werdykt obfitował w niespodzianki.

Jednym z największych zaskoczeń okazał się wybór przedstawienia Teatru Telewizji – laureata tegorocznego Grand Prix. Triumfowało „Tango" Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego. Twórca zakończył rejestrację telewizyjnej wersji spektaklu 7 października 2012 r., zmarł trzy dni później. W związku z jego nagłą śmiercią montaż i udźwiękowienie koordynował Jan Englert – odtwórca jednej z ról w spektaklu.

Premiera „Tanga" na deskach teatru odbyła się 29 października 2009 roku na Scenie przy Wierzbowej w Teatrze Narodowym w Warszawie. Było to drugie wystawienie tego tytułu Mrożka w karierze Jarockiego – pierwsze miało miejsce w 1965 roku w Starym Teatrze w Krakowie.

Wybitna inscenizacja

– Cokolwiek nie powiedzieć – to jedna z najwybitniejszych realizacji dramatów Mrożka w Polsce – mówi „Rz" Barbara Borys-Damięcka, szefowa telewizyjnego jury. – W teatrze niezmiennie, od czasu premiery, cieszy się uznaniem widzów. Jako człowiek telewizji preferuję spektakle wyprodukowane specjalnie dla Teatru Telewizji, bo dobrze wiem, że są przedstawienia, które robią zawrotną karierę w teatrze, a przeniesione do telewizji lub dla niej zarejestrowane – często tracą swoją siłę oddziaływania. Teatr Telewizji powinien...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9552

Wydanie: 9552

Spis treści
Zamów abonament