Kosztowne przerzucanie opłat lokalowych na najemcę
Refakturowanie dostaw mediów związanych z usługą najmu stało się kłopotem wielu przedsiębiorców udostępniających lokale użytkowe.
Jaką stawkę VAT zastosować, gdy wynajmujący obciąża najemcę kosztami dostaw wody, gazu czy elektryczności i wystawia mu za to osobne faktury? Sprawa jest istotna, bo dostawy np. bieżącej wody podlegają obniżonej stawce 8 proc. Tymczasem fiskus domaga się, aby takie przerzucanie kosztów odbywało się w ramach podstawowej usługi, czyli najmu. Ten zaś podlega podstawowej, 23-procentowej stawce VAT. Innymi słowy, właściciel lokalu nie może po prostu wystawić najemcy faktury za wodę ze stawką 8 proc. Musi wliczyć koszt do ogólnej ceny najmu, a całość obciążyć 23-procentowym podatkiem.
Choć podatek od towarów i usług co do zasady jest neutralny dla przedsiębiorców, to jednak konieczność wysupłania z firmowej kasy dodatkowych środków na jego uiszczenie według wyższej stawki zawsze odbija się na płynności firmy. Nawet jeśli potem się go odzyskuje. Jeszcze większy kłopot mają najemcy zwolnieni z VAT – czy to z racji niskich obrotów, czy rodzaju działalności. Dla nich ten podatek jest ostatecznym, dodatkowym obciążeniem.
Na problem VAT przy refakturowaniu dostaw mediów przez wynajmującego zwraca uwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta