Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzeba nowej formuły właścicielskiej

04 czerwca 2013 | Ekonomia | box Andrzej Kidyba Maciej Bałtowski

Przyczyn braku działań państwowego właściciela, obserwowanych szczególnie ostatnio, należy 
szukać nie tyle w zaniedbaniach ludzkich 
czy w niesprawności bieżącego nadzoru, ile głębiej – w wadliwym systemie formalnoprawnych relacji między państwem a kluczowymi dla niego spółkami.

Podane przez premiera przyczyny odwołania ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, wcześniejsze wydarzenia związane z LOT, a także wstrzymaniem budowy elektrowni Opole wskazują na słabość nadzoru właścicielskiego państwa czy dokładniej – na błędy i niedoskonałości w relacjach między państwem-właścicielem a spółkami o strategicznym znaczeniu dla kraju.

Relacje te w przyszłości niewątpliwie będą zyskiwały na znaczeniu. Państwo angażuje się w wielkie projekty inwestycyjne – projekt atomowy, pozyskiwanie gazu łupkowego, tworzenie nowych mocy wytwórczych w energetyce. Państwowa spółka buduje gazoport w Świnoujściu, jedną z najważniejszych, strategicznych polskich inwestycji ostatnich 20 lat. Specjalna spółka państwowa Polskie Inwestycje Rozwojowe będzie odpowiadała za zapowiedziany kilka miesięcy temu przez premiera Donalda Tuska program Inwestycje Polskie.

Naszym zdaniem przyczyn wielu przejawów imposybilizmu państwowego właściciela, obserwowanych szczególnie w ostatnim czasie, należy szukać nie tyle w zaniedbaniach ludzkich czy niesprawności bieżącego nadzoru, ile głębiej – w wadliwym systemie formalnoprawnych relacji między państwem a kluczowymi dla państwa przedsiębiorcami (spółkami).

Państwo jako akcjonariusz spółki

Forma spółki akcyjnej (spółki kapitałowej) generalnie jest właściwa dla podmiotów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9552

Wydanie: 9552

Spis treści
Zamów abonament