Zawiadomienie dopiero po zgromadzeniu dowodów
Obowiązki | Podatnikiem akcyzy od nielegalnie pobranego prądu jest podmiot, który dopuścił się kradzieży. Przedsiębiorca energetyczny, który stwierdził bezprawny pobór energii elektrycznej, musi jednak dopełnić pewnych formalności.
Podmiot, który ujawnił nielegalny pobór energii elektrycznej (ofiara kradzieży), ma obowiązek zawiadomienia o tym właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 7 dni od dnia ustalenia osoby, która dokonała nielegalnego poboru energii elektrycznej. Podstawą prawną tego zawiadomienia jest art. 88 ust. 2a i ust. 2b ustawy o podatku akcyzowym. Regulację tę wprowadzono 1 września 2010 r.
Dopiero, gdy złodziej jest znany
Niejednokrotnie przedsiębiorcy energetyczni mają wątpliwości, w jakim momencie muszą powiadomić o nielegalnym poborze energii elektrycznej. Otóż obowiązek zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu celnego powstaje dopiero wtedy, gdy nie tylko zgromadzono dowody potwierdzające nielegalny pobór energii elektrycznej, ale także ustalono podmiot, który tego dokonał. Zatem składanie zawiadomienia nie jest konieczne w przypadku, gdy stwierdzono nielegalny pobór energii elektrycznej, lecz nie jest znany podmiot, który dokonał kradzieży.
Zapłacił, więc się przyznał
Nie wystarczy samo podejrzenie, że dany podmiot dokonał nielegalnego poboru energii elektrycznej. Okoliczność ta powinna wynikać z odpowiednich dowodów zgromadzonych w sprawie, np. z protokołów analiz technicznych potwierdzających dokonanie modyfikacji licznika w celu zaniżenia jego wskazań.
Jednocześnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta