Nagła zmiana planu zajęć podwładnego dopuszczalna wyjątkowo
Rozliczenia | Z pewnością szefowi łatwiej byłoby ustalić zadania podwładnych, gdyby nie musiał szczegółowo rozpisywać godzin ich pracy. W niektórych systemach budowanie precyzyjnych harmonogramów jest jednak koniecznością.
Marek Rotkiewicz
- Zatrudniamy magazynierów, którzy w swoich obowiązkach mają m.in. dostarczanie towaru klientom. Objęci są równoważnym systemem czasu pracy. Czy w związku z tym, że często także kierują pojazdami, możemy nie tworzyć dla nich żadnych harmonogramów pracy? Jeśli nie, to na jaki okres minimalny dla takich prac należy tworzyć grafik? – pyta czytelnik.
Istnienie harmonogramu pracy bądź jego brak to dla pracodawcy istotna różnica.
Zasadniczo należy przyjąć, że czas zaplanowany w grafiku powinien być z jednej strony przepracowany, a z drugiej zaliczony do czasu pracy nawet wtedy, gdy szef nie miał dla pracownika jakiegokolwiek zajęcia. Wręczony podwładnemu indywidualny rozkład czasu zadań wiąże bowiem obie strony stosunku pracy. Pracownik musi świadczyć pracę w godzinach wskazanych w harmonogramie, natomiast pracodawca jest zobowiązany zapewnić mu pracę w tych granicach.
Zlecenie pracy w innym przedziale godzinowym niż ten, który wynika z przewidzianego rozkładu, powodować może dwojaki skutek:
- konieczność opłacenia czasu pierwotnie planowanego; nawet wtedy, gdy pracownik nie przepracował efektywnie całego dnia pracy, czas nieprzepracowany zakwalifikowany będzie jako pozostawanie w dyspozycji pracodawcy, które wówczas, gdy przypada na rozkład czasu pracy, podlega wliczeniu do czasu pracy,
- konieczność zaliczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta