Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy tworzyć odpisy

17 czerwca 2013 | Ekspert księgowego
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Ewidencja | Pokazanie w bilansie wartości należności w kwocie, która prawdopodobnie nie zostanie nigdy ściągnięta, powoduje, że obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki jest nierzetelny.

Monika Borczyńska

Należności z tytułu dostaw i usług wycenia się na dzień bilansowy w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności. Oznacza to, że na każdy dzień bilansowy jednostka powinna rozważyć, czy kwota należności ujęta w księgach jest realna oraz czy nie należy tworzyć odpisów aktualizujących wartość należności. Kwota i to, czy w ogóle należy tworzyć odpis, zależy od stopnia prawdopodobieństwa ściągalności należności.

Proces analizy struktury należności w jednostce bardzo często powoduje powstanie nowych pomysłów co do przyspieszenia ściągalności należności oraz utworzenia w jednostce działu, który będzie się tym zajmował, czy też poprawy skuteczności już istniejących komórek. Należy pamiętać, że zysk na papierze nie gwarantuje jednostce sukcesu. Trzeba jeszcze umieć uzyskać pieniądze za sprzedane wyroby i usługi.

Należności, którym szczególnie należy się przyjrzeć pod kątem odpisu aktualizującego, przedstawia >tabela.

Bardzo często jednostki nie chcą tworzyć odpisów aktualizujących wartość należności, ponieważ powoduje to zaniżenie wyniku finansowego. Uważają, że ich utworzenie nic nie daje, gdyż bardzo rzadko można je uznać za koszt uzyskania przychodu (ustawa o CIT podaje, kiedy nieściągalność należności jest uprawdopodobniona i kiedy odpis można uznać za koszt podatkowy; artykuł na ten temat ukazał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9563

Wydanie: 9563

Spis treści
Zamów abonament