Przeoczenie terminu pozbawi macierzyńskiego
Od 17 czerwca | Rodzice, którzy będą chcieli skorzystać z dodatkowego urlopu na dziecko, muszą uważnie studiować kalendarz, aby nie uchybić datom. W przeciwnym razie przepadnie im prawo do wydłużonej, płatnej opieki nad potomkiem.
Nowy 26-tygodniowy urlop rodzicielski oraz wydłużony do 6 tygodni dodatkowy urlop macierzyński to dwie najważniejsze zmiany w uprawnieniach z racji posiadania potomstwa i zasiłkach macierzyńskich. Od dziś weszły one do kodeksu pracy (ustawa z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, DzU z 2012 r. poz. 675; dalej nowelizacja). Dzięki nim rodzice będą mogli pozostać w domu z dzieckiem przez rok od jego narodzin lub przysposobienia. Przy ubieganiu się o zasiłek macierzyński inne jednak zasady obowiązują etatową mamę, a inne tę prowadzącą własny biznes. Dużo także zależy od tego, czy 17 czerwca kobieta jest jeszcze na podstawowym urlopie macierzyńskim, czy korzysta już z części dodatkowej.
Tuż po porodzie
Chcąc skorzystać z przedłużonej do roku wypłaty zasiłku macierzyńskiego, pracownica musi zadbać o to, aby szef udzielił jej w pełnym wymiarze dodatkowego urlopu macierzyńskiego (od dziś wynosi on 6 tygodni przy pojedynczym porodzie i 8 tygodni, gdy mama powiła przynajmniej bliźniaki). Jeśli rodzicielka jest jeszcze na urlopie macierzyńskim, a okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego kończy się do 30 czerwca 2013 r., to wypłata świadczenia za okres urlopu dodatkowego (w nowym, powiększonym wymiarze) będzie możliwa, gdy złoży pracodawcy pisemny wniosek o tę pauzę przynajmniej na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z fakultatywnej części macierzyńskiego. Jeśli dochowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta