Balkon lepiej wykluczyć na początku
Trudno dziś znaleźć na rynku gotowy projekt domu energooszczędnego. Łatwo wpaść w pułapkę, budując po raz pierwszy. Szczególnie gdy doradza szwagier.
Po czym poznać projekt domu, który po wybudowaniu będzie trudno ogrzać?
Arch. Wojciech Pawlicki: Rachunki za ogrzewanie budynku to jeden z głównych elementów kosztów eksploatacji: im więcej energii będziemy musieli dostarczyć do domu, tym więcej za nią zapłacimy, to oczywiste.
Dom zaprojektowany na planie prostokąta, przykryty dwuspadowym dachem, pozbawiony zbędnych wykuszy czy lukarn, zawsze będzie bardziej ekonomiczny do ogrzania niż dom oparty na planie wielokąta, z wieloma wystającymi detalami i skomplikowanym dachem i dużymi przeszkleniami, które w okresie zimowym powodują ucieczkę ciepła z budynku, a latem nadmierne nagrzewanie wnętrza, przez co potrzeba więcej energii na schłodzenie pomieszczeń.
Jakie cechy powinien mieć idealny do ogrzania budynek?
Prostota rozwiązań zawsze sprzyja ograniczeniu tzw. trudnych miejsc w budynku, m.in. eliminacji mostków cieplnych oraz zmniejszeniu kubatury do ogrzania.
Typowymi cechami budynku energooszczędnego są: zwarta bryła o jak najmniejszej ilości załamań elewacji i dachu oraz ilość i wielkość przeszkleń dopasowana do kierunków świata oraz funkcji budynku, a także maksymalnie dwie kondygnacje bez podpiwniczenia.
Najlepiej, gdyby dach był płaski, czyli bez załamań i przeszkleń. Stosunek powierzchni budynku do jego kubatury powinien być jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta