Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja w finansach publicznych

17 czerwca 2013 | Ekonomia | Marek Rozkrut
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Propozycja stabilizującej reguły wydatkowej stwarza szansę na największą od lat zmianę w finansach publicznych w Polsce.

W uproszczeniu propozycja Ministerstwa Finansów polega na ograniczeniu tempa wzrostu wydatków sektora finansów publicznych, które nie może być wyższe niż średnie tempo wzrostu PKB w okresie cyklu. W szczególności w czasie ożywienia wydatki mają rosnąć wolniej niż PKB (bo PKB rośnie szybciej niż przeciętnie, a wydatki co najwyżej w tempie średniego wzrostu PKB).

A to właśnie brak ograniczenia wydatków w „dobrych czasach" jest najczęstszą przyczyną nierównowagi finansów publicznych. Skutki rozdawnictwa w czasie prosperity nie są od razu widoczne, gdyż są kompensowane tymczasowo wyższymi wpływami podatkowymi. Konsekwencje takiej polityki zaczynają być odczuwane dopiero w okresie spowolnienia, kiedy niższe dochody ukazują prawdziwą skalę wyrwy budżetowej. Proponowana reguła, poprzez ograniczenie wydatków w okresie ożywienia, zabezpiecza zatem przed główną przyczyną nierównowagi finansów publicznych.

Reguła zawiera także dodatkowe mechanizmy, które gwarantują, że deficyt sektora w średnim okresie ma wynieść 1 proc. PKB, czyli tyle, ile wynosi tzw. średniookresowy cel budżetowy. Jeśli deficyt będzie się systematycznie odchylał od tego celu, wówczas automatycznie włączą się mechanizmy wymuszające obniżenie deficytu poprzez dodatkowe ograniczenie dynamiki wydatków (o 2 pkt proc.). Takie mechanizmy uruchomią się także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9563

Wydanie: 9563

Spis treści
Zamów abonament