Czy płatność za software to należność licencyjna
Zyski ze sprzedaży praw do użytkowania programów komputerowych, które są sublicencjonowane przez spółkę na rzecz jej klienta, nie podlegają opodatkowaniu u źródła, jeśli odpowiednia umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie obejmuje wyraźnie tego typu opłat.
Tak orzekł WSA w Warszawie w wyrokach z 20 maja 2013 r. (III SA/Wa 3453/12; III SA/Wa 3454/12).
Spółka kupuje od zagranicznych kontrahentów programy komputerowe, które sublicencjonuje na swoich klientów. We wniosku o interpretację zadała organowi podatkowemu pytanie, czy świadczenia z tytułu sprzedaży praw do użytkowania programów są należnościami licencyjnymi w rozumieniu art. 21 ust. 1 ustawy o CIT oraz odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, a zatem, czy spółka ma obowiązek zapłaty podatku u źródła.
Wnioskodawczyni wskazała, że w świetle umów zawartych między Polską a krajami siedzib producentów programów pojęcie należności licencyjnych obejmuje wszelkie należności za użytkowanie praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego. W definicji nie wymieniono wprost programów komputerowych. Termin trzeba więc interpretować, odnosząc się do ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta