Opodatkowanie zależy od umowy z danym krajem
Uznanie wypłat z tytułu sprzedaży licencji do programów komputerowych wymaga ujęcia tych programów w definicji należności licencyjnych w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania albo zmiany ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Spółka należy do grupy powiązanych kapitałowo przedsiębiorstw działających w branży IT. Nabywa od kilku partnerów, mających siedziby w Niemczech, oprogramowanie komputerowe, które jest niezbędne dla wykonywanej przez nią działalności. Sama nie ma prawa modyfikowania programu zakupionego od kontrahenta. Przysługuje jej jednak prawo sublicencjonowania.
Spółka zapytała, czy uiszczając zapłatę za oprogramowanie komputerowe zakupione od niemieckiego kontrahenta, jest obowiązana jako płatnik do odprowadzania CIT i ewentualnie jaka jest jego stawka. Chodziło o interpretację art. 21 ust. 1 ustawy o CIT w kontekście art. 12 polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
Fiskus odpowiedział, że spółka będzie zobowiązana do odprowadzania podatku od wypłacanego kontrahentowi wynagrodzenia według 5-proc. stawki, jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta