Szansa na pojednanie
W tym samym czasie, gdy Katyń był jednym z wydarzeń kształtującym naszą świadomość, prawda o Wołyniu musiała z trudem przedzierać się do opinii publicznej. Wielu się obawiało, że podjęcie jej w stosunkach polsko- -ukraińskich zaszkodzi im i zostanie wykorzystane przez Rosję – pisze europoseł Platformy Obywatelskiej.
Ostatnie, czego Polsce potrzeba, to spór przy obchodach 70. rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Zamiast zgodnie i godnie oddać cześć ofiarom i potępić mordy, spalamy się na dyskusjach. Jakbyśmy nie dostrzegali, że na Ukrainie zachodzą ważne zmiany. Oto właśnie po latach rośnie nad Dnieprem nowa generacja: wrażliwa, kompetentna, niezsowietyzowana i uznająca europejskie wartości. A te w radykalnym, integralnym nacjonalizmie widzą największe zagrożenie dla pokoju. Jest oczywiste, że musi ona dojrzeć do potępienia zbrodni. Sami również przerabialiśmy tę lekcję i nie od razu byliśmy gotowi, aby uznać zbrodnię w Jedwabnem oraz potępić mord na ludności żydowskiej.
Nie piszę o tym, aby porównywać te wydarzenia, lecz aby uświadomić, że odniesienie się do tragicznych wydarzeń jest delikatnym procesem w ramach świadomości społecznej, wymagającym czasu, ale i jednoznaczności po naszej stronie. A tej jednoznaczności do tej pory brakowało. Aby wykorzystać szansę, którą stwarza proces europeizacji wśród młodych ludzi, powinniśmy dziś, gdy żyją jeszcze ostatni świadkowie tych wydarzeń, zdobyć się na godne uczczenie ofiar, bez kompromisu z historyczną prawdą i w duchu pojednania z Ukraińcami.
Zbrodnia ludobójstwa
Obchody rocznicy powinny zakończyć wewnętrzne spory i różnice. Wewnętrzna dyskusja w polskim Sejmie wokół uchwały w 70....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta