Monty Python był mało brytyjski
Wszyscy teraz w jakiś chory sposób dbają o to, żeby przypadkiem kogoś nie obrazić. Zupełnie jakby szefowie stacji telewizyjnych uparli się, aby zrobić dobrze wszystkim. A tak się nie da. Rozmowa z Michaelem Palinem, pisarzem, aktorem
Gdy mówimy „Michael Palin", to zazwyczaj od razu przychodzą do głowy proste skojarzenia: Monty Python, komik, podróżnik, aktor, scenarzysta. O tym, że jest pan pisarzem, wie niewielu.
Michael Palin: Bo jestem leniwym pisarzem. Na Boga, bardzo leniwym, „Prawda" to moja druga powieść po prawie 18 latach przerwy!
Musi pan przyznać, że aby zatytułować powieść „Prawda", trzeba być trochę bezczelnym.
Bo?
Bo czym jest w naszych czasach prawda? Czy w ogóle nie istnieje?
Żyjemy w czasach, w których prawda stała się towarem handlowym. Każdy tworzy własną wersję prawdy, którą sprzedaje ludziom. Reklamy pokazują prawdziwą rzeczywistość, ale każda jest zupełnie inna. Butelka wody stojąca na naszym stoliku zapewne opisana jest tak, jakby zawierała wszelkie składniki, aby nam wmówić, że to prawdziwa woda.
W takim razie co jest dziś prawdą?
A co było prawdą wcześniej?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta