Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czwarta wojna ojczyźniana

29 czerwca 2013 | Kraj | Andrzej Stankiewicz
Tomasz Sakiewicz, naczelny „Gazety Polskiej”.
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Tomasz Sakiewicz, naczelny „Gazety Polskiej”.
O. Tadeusz Rydzyk założyciel, Radia Maryja
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
O. Tadeusz Rydzyk założyciel, Radia Maryja

Brutalny bój między o. Tadeuszem Rydzykiem a Tomaszem Sakiewiczem rozwija się. O co w nim chodzi?

Choć znają się jak łyse konie, nigdy nie było im po drodze. Obaj od lat pretendują do roli medialnych magnatów, którzy mogą mobilizować prawicowy elektorat.

Pozycję na prawicy budowali równolegle i niezależnie. Czasem płynęli w jednym kierunku, ale raczej w sposób niezamierzony. Teraz marzeniem obu stało się unicestwienie drugiego. Dlaczego między o. Tadeuszem Rydzykiem a naczelnym „Gazety Polskiej" Tomaszem Sakiewiczem wybuchła czwarta wojna ojczyźniana?

Pierwsza krew

Jest 1993 r. Nawiązująca swym tytułem do sanacyjnego dziennika „Gazeta Polska" stawia pierwsze kroki. Tworzy ją Piotr Wierzbicki, intelektualista, znawca sztuki i błyskotliwy analityk polityczny, w PRL działacz opozycji.

Mniej więcej w tym samym czasie w Toruniu krzepnie lokalna rozgłośnia zakonu redemptorystów – Radio Maryja. Tworzy ją zakonnik Tadeusz Rydzyk. W PRL z władzą nie zadzierał, gdy dogorywał komunizm, przebywał w Niemczech.

– Była końcówka 1993 r., kiedy dotarła do nas informacja, że jest dynamiczny ksiądz, który prowadzi fajne radio – wspomina ówczesny dziennikarz „GP". W zamyśle redakcji „GP" była samopomoc prawicowych i katolickich mediów, więc po kilku kontaktach telefonicznych z Rydzykiem pojechali do Torunia. W delegacji był Tomasz Sakiewicz, wówczas niespełna 30-letni dziennikarz. Mieli wrócić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9574

Wydanie: 9574

Zamów abonament