Krzemowy mózg doktora Watsona
O tym, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie i w życiu, mówi jeden z głównych naukowców IBM, Kerrie Holley.
Watson to stworzony przez IBM system umożliwiający rozpoznawanie i przetwarzanie języka naturalnego. Potrafi gromadzić i analizować wiedzę w podobny sposób, w jaki robi to ludzki mózg. Swoje talenty maszyna potwierdziła, pokonując ludzi w teleturnieju „Jeopardy!".
Teraz przyszedł czas, aby możliwości sztucznej inteligencji wykorzystać w poważniejszych zastosowaniach. Watson został m.in. przeszkolony w dziedzinie medycyny. Opowiada o tym Kerrie Holley, inżynier IBM i jeden ze współtwórców obecnej postaci systemu. Holley został w 2006 r. uhonorowany tytułem IBM Fellow – najwyższym i najbardziej prestiżowym dla inżynierów firmy. Program ten zapoczątkował ponad pół wieku temu ówczesny szef IBM Thomas J. Watson. Ten sam, którego nazwisko nosi dziś system sztucznej inteligencji.
Rz: Widział pan najnowszą listę najszybszych superkomputerów świata? Chiński Tianhe-2 jest lepszy niż amerykańskie Cray i IBM. Czy to znaczy, że Ameryka straciła przewagę w tej dziedzinie nad resztą świata?
Kerrie Holley: Pierwsze miejsca na liście TOP 500 zajmują zamiennie maszyny z USA, Japonii, a od niedawna również z Chin. Nie sądzę, aby Ameryka nagle przestała się liczyć. Co roku jedna ze stron robi skok do przodu, w tym to akurat Chiny.
Ale ja nie jestem ekspertem od superkomputerów. Chcę podkreślić,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta