Surowa kara za samowolne sięganie do firmowej kasy
Pracownika, który bez zgody przełożonego wypłacił sobie zaliczkę, szef ma prawo zwolnić dyscyplinarnie
Wolno mu domagać się od pracownika zwrotu w ten sposób wypłaconej kwoty. Ma także prawo zainicjować postępowanie karne przeciwko zatrudnionemu i w jego zakresie dochodzić zapłaty odszkodowania.
Samowolne pobranie zaliczki to przywłaszczenie przez pracownika gotówki firmy. Może uzasadniać rozwiązanie z podwładnym umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p.
Bez wypowiedzenia
W myśl tego przepisu szef ma prawo rozwiązać angaż bez wypowiedzenia z winy pracownika, gdy ten ciężko narusza podstawowe obowiązki. Natomiast przywłaszczenie pieniędzy pracodawcy z pewnością łamie podstawowy obowiązek pracowniczy, jakim jest dbanie o dobro zakładu pracy i chronienie jego mienia (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.). Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 26 maja 2000 r. (I PKN 675/99).
Podstawą rozwiązania umowy może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta