Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy rząd zacznie oszczędzać

03 lipca 2013 | Ekonomia | Adam Czerniak Mariusz Kapuściński
Adam Czerniak
źródło: materiały prasowe
Adam Czerniak
Mariusz Kapuściński
źródło: materiały prasowe
Mariusz Kapuściński
źródło: Rzeczpospolita

Wprowadzenie nowej reguły wydatkowej niesie ze sobą ryzyko polityczne.

Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Finansów zaproponowana na początku czerwca nowa stabilizująca reguła wydatkowa ma zapewnić trwałe obniżenie deficytu sektora finansów publicznych. Nie wszyscy ekonomiści uważają jednak jej wprowadzenie za dobry pomysł. Pokazuje to chociażby toczona na łamach „Rz" dyskusja pomiędzy Januszem Jankowiakiem a Markiem Rozkrutem oraz pracownikami MF – o krótkookresowych implikacjach wprowadzenia regulacji, w tym w szczególności dla tegorocznego budżetu. Wśród argumentów brakuje jednak wyliczeń, jakie byłyby skutki proponowanych zmian dla długookresowej kondycji sektora finansów publicznych. Naszym zdaniem przedstawienie wyników tego typu symulacji jest kluczowe dla obiektywnej oceny zasadności proponowanych przez ministerstwo zmian.

Ograniczenia zapisane obecnie w ustawie o finansach publicznych obejmują jedynie część wydatków sektora. W art. 86 opisane są trzy progi ostrożnościowe – 50, 55 oraz 60 proc. relacji długu publicznego do PKB (próg 60 proc. zapisany jest też w konstytucji). Po ich przekroczeniu rząd jest zobowiązany ograniczyć deficyt budżetu. Takie regulacje umożliwiają zatem „wypchnięcie" deficytu do innych jednostek publicznych (np. FUS), których te regulacje bezpośrednio nie obejmują.

Ponadto w 2011 r. dodano do ustawy art. 112a – to tzw. dyscyplinująca reguła wydatkowa. Zgodnie z nią tempo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9577

Wydanie: 9577

Spis treści
Zamów abonament