Inżynierowie na fali
Najbardziej ekstrawaganckie jachty są poligonem doświadczalnym nowych technologii.
Z futurystycznych jednostek korzystają naukowcy, sportowcy i miliarderzy. Testowane na nich rozwiązania, materiały i urządzenia są potem upowszechniane.
Wizytówki koncernów
Katamaran „Turanor Planet Solar” zbudowany w niemieckiej stoczni w Kilonii (kosztował 15 mln euro, budowę sfinansował niemiecki przemysłowiec Immo Stoher) zasilany jest wyłącznie energią słoneczną. Odbył już rejs dookoła świata. Jednostka ma 32 m długości. Jej ogniwa słoneczne zajmują łącznie powierzchnię 537 mkw. Wszystko na jachcie funkcjonuje dzięki energii elektrycznej uzyskiwanej ze słonecznej: silniki, windy kotwiczne, oświetlenie kabin, ogrzewanie wody, komputery, kuchnia. Teraz jacht przekształcony w jednostkę oceanograficzną rozpoczął badanie Golfsztromu.
Steve Jobs, założyciel Apple’a, nie doczekał wodowania 80-metrowego jachtu „Venus” zbudowanego na jego zamówienie. Stało się to w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta