Pracownik ustali warunki spłaty długu
Jeśli pracodawca chce odzyskać od podwładnego swoją należność, najlepiej aby uzyskał jego pisemną zgodę na potrącenia z pensji. Podwładny może przy tym określić wiążącą szefa kwotę i termin ujęć.
Należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 k.p. można potrącić z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Zatrudniony może zezwolić na ujęcie należności stanowiących wierzytelność pracodawcy lub osób trzecich. Przyjmuje się, że brak formy pisemnej oznacza nieważność akceptacji wniosku etatowca. Tak uznał m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z 1 października 1998 r. (I PKN 366/98). Jednak art. 91 k.p. nie przewiduje w tym przypadku rygoru nieważności. Dlatego zachowanie tej formy ma znaczenie jedynie do celów dowodowych.
Pracownik może odwołać zgodę na potrącanie należności na rzecz pracodawcy za jego zgodą lub wtedy, gdy zaistnieją podstawy do uchylenia się od skutków oświadczenia woli z powodu jego wad wyliczonych w kodeksie cywilnym (gdy wyrażając zgodę, był w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, złożył ją dla pozoru, pod wpływem błędu lub przymusu). W przypadku potrąceń na inne należności niż pracodawcy podwładny może odwołać swoją zgodę w każdym czasie, a jej cofnięcie wiąże szefa.
Akceptując dokonywanie potrąceń, podwładny może określić ich wysokość procentowo lub kwotowo. Szef musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta