Przyszłość i znaczenie węgla brunatnego w Polsce
Węgiel wydobywany w naszym kraju ze złóż eksploatowanych i tych jeszcze niezagospodarowanych może zaspokoić potrzeby Polski nawet na 250 lat.
W Polsce węgiel brunatny wydobywa- ny jest obecnie w trzech zagłębiach: turoszowskim, bełchatowskim i konińsko-adamowskim. Jest surowcem dla pięciu elektrowni systemowych: Bełchatów, Turów, Pątnów, Adamów i Konin. Ponadto w Polsce znajduje się wiele złóż jeszcze niezagospodarowanych.
Do najwięk szych z nich należą złoża w okolicy Legnicy i Gubina. Szacuje się, że całkowite zasoby możliwe do eksploatacji w Polsce to ok. 14 mld ton surowca. Zasoby te mogą zabezpieczyć nasze potrzeby przez najbliższe 150–250 lat.
Rozwój sektora energetyki i dywersyfikacja sposobów pozyskiwania energii elektrycznej w Polsce są nieuniknione. Należy przy tym pamiętać, że energia pozyskiwana z wiatru, słońca czy wody musi mieć pokrycie w pewnych źródłach energii (głównie w mocach konwencjonalnych) na wypadek przerw w dostawach ze „źródeł zielonych".
Ważną rolę w procesie produkcji energii elektrycznej odgrywa stopień wykorzystania mocy. Gdybyśmy chcieli zastąpić np. tylko elektrownię w Bełchatowie farmami wiatrowymi, należałoby wybudować około 15 000 elektrowni wiatrowych. Jak przyznają eksperci z branży, do tego, by przywrócić brunatnemu paliwu jego należną rangę, potrzebna jest budowa świadomości społecznej i zaangażowanie w to środowisk naukowych, władz centralnych, ale i lokalnych polityków.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta